Blog ma charakter informacyjny i edukacyjny. Nie czerpię żadnych profitów z racji jego prowadzenia. Nie pobieram także opłat za udzielanie pomocy i za odpowiedzi na pytania.

wtorek, 11 listopada 2014

Skąd się bierze pewność siebie?

Przed rozpoczęciem pisania tego artykułu zapytałem kilku ludzi, skąd według nich bierze się pewność siebie. Oto co usłyszałem::
- ze znajomości własnych zalet
- opinii o swojej urodzie
- z akceptacji siebie samego
- predyspozycji genetycznych
- z pozytywnych przeżyć z jednoczesnym odcięciem się od negatywnych wydarzeń.

Jak widać, odpowiedzi były różne, a część z nich oparta jest na pewno na doświadczeniach pytanych przeze mnie osób.
Tak naprawdę początki kształtowania pewności siebie, jak i całej osobowości, to już pierwsze sekundy Twojego życia. Cały ten proces trwa w trakcie wychowywania. Największe znaczenie ma to, jakimi uwagami na Twój temat karmili Cię rodzice. Mówiąc dosadnie – powiedzenie „naiwny jak dziecko” nie wzięło się z niczego.
Wierzyłeś we wszystko to, co usłyszałeś od rodziców. Ich stosunek do Ciebie i całe Twoje przebyte dzieciństwo to początek nabywania poczucia własnej wartości. Elementy tej wychowawczej układanki w jakimś stopniu przeniosły się na Twoje funkcjonowanie na początku szkolnictwa. Uwagi jakie na swój temat otrzymywałeś od rodziców przed pójściem do szkoły, mogły sprawić, że obecnie Twoim problemem jest na przykład strach przed publicznymi wystąpieniami, zabieraniem głosu w obecności większej liczby znajomych.

Najważniejsze, że ten etap masz już za sobą – wiesz, że rodzinne uwagi na Twój temat niekoniecznie miały coś wspólnego z prawdą. Skoro tu jesteś i czytasz ten artykuł, na pewno choć przez chwilę chciałeś lub zastanawiałeś się, czy i jak można zmienić postrzeganie siebie samego. Brawo! To oznaka chęci pracy nad sobą. Nie każdy przejawia takie ambicje.
Nie odetniesz się od nieudanego dzieciństwa i nawet nie myśl, by to robić. Od każdego psychologa czy terapeuty usłyszysz, że z przeszłością trzeba się pogodzić. Niech jakiekolwiek negatywne wydarzenia z przeszłości będą dla Ciebie nauką. Kiedyś słyszałem tezę, że nie ma złych wydarzeń i błędów – są tylko informacje zwrotne. Może teraz siedząc przed komputerem przypominasz sobie słowa rodziców, takie jak na przykład „a po co Ci się uczyć tych wszystkich przedmiotów, po co Ci matura, idź do zawodówki bo tylko tak zarobisz na chleb”. Jeżeli chcesz pracować nad swoją pewnością siebie, musisz być świadom, że będziesz się uczyć przez całe życie. Nabywając nową wiedzę i nowe umiejętności, kształtujesz pożądane przez Ciebie poczucie własnej wartości. Nie chodzi tu tylko o wiedzę i umiejętności zawodowe. Może to być związane z Twoim hobby lub z tematem, na który na ten moment nie masz zielonego pojęcia. Również zmiana Twojego funkcjonowania wśród ludzi jest dla Ciebie nabywaniem nowej umiejętności.

W kolejnych artykułach dowiesz się, jak poprawić jakość swojego życia na wielu płaszczyznach. Wszystko to będzie dla Ciebie nabywaniem nowej wiedzy.

Pamiętaj: uczysz się nie po to, by udowodnić coś ludziom, którzy w Ciebie nie wierzyli. Uczysz się dla siebie samego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz